روایت اقتصاد ایران در ۱۶ بهمن ماه

پای شورای رقابت به قوه قضاییه باز می شود؟

پای شورای رقابت به قوه قضاییه باز می شود؟ به گزارش کارا پیام، شورای رقابت از بازار خودرو چه می خواهد؟ این شاید سوال ثابتی است که در طول سالهای گذشته بارها مطرح شده و البته در هفته های اخیر هم از زاویه ای دیگر به اوج خود رسیده است، سوالی که این دفعه شاید کار را به مراجع قضایی برساند.


به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، از دولت دهم برای اولین بار نام شورای رقابت بعنوان مرجع اعلام قیمت خودرو عنوان شد و در دوره های مختلف سالهای بعد، در رفت و برگشت های مختلف باز هم این شورا نقش آفرین قیمت خودرو شد. این در شرایطی است که خیلی از منتقدان می گویند یکی از علل شکل گیری شرایط فعلی در بازار خودرو تصمیمات همین شورا در مقاطع مختلف بوده و حالا هم در مقابل یک طرح جدید ایستادگی می کند.
متهم روز: شورای رقابت
شورای رقابت امروز در اطلاعیه ای جدید، موضع خود در رابطه با بازار خودرو را اعلام نمود. دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری، پیشنهاد کارگروه تخصصی خودرو در جلسه شماره ۵۴۳ شورای رقابت مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به اتفاق آراء مصوب شد.
این دستورالعمل بار دیگر با واکنش های گوناگونی همراه شد و این سوال را به وجود آورد که آیا عرضه خودرو در بورس کالا متوقف می شود؟
ایسنا همینطور در خبری با عنوان تصمیم شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو چیست؟ به بررسی ابعاد مختلف این دستورالعمل پرداخته است.
به دنبال این اتفاق باز هم واکنش های جدیدی به این موضع شورای رقابت عنوان شد. به دنبال دستورالعمل شورایعالی رقابت در مورد تنظیم بازار خودرو و این که در هیچ بندی از این دستورالعمل اشاره ای به عرضه خودرو در بورس کالا نشده یک عضو شورایعالی بورس عنوان نمود که این شورا بر عرضه خودرو در بورس کالا تاکید دارد.
اما محکم ترین موضع را یکی از نمایندگان مجلس گرفت. یک عضو ناظر مجلس در شورایعالی بورس و اوراق بهادار از تهیه طرح استفساریه ای در واکنش به تصمیم شورای رقابت برای پیشگیری از عرضه خودرو در بورس اطلاع داد و اظهار داشت که احتمال طرح شکایت از شورای رقابت به دیوان عدالت اداری وجود دارد.
متضرر روز: جایگاه داران
هرچند با عبور از موج اصلی سرما، مدیریت شبکه گازی کشور به ثبات رسیده و گزارشی از مشکلات جدی در شبکه وجود ندارد اما تبعات تصمیمات هفته های گذشته همچنان خویش را نشان می دهند.
عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی سی ان جی کشور اظهار داشت: قطع گاز جایگاه های سی ان جی کشور در یک ماه اخیر باعث تحمیل بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت به جایگاه های سی ان جی از محل عدم انتفاع از فروش و همینطور خسارات فنی بر قطع و وصل مکرر گاز به تجهیزات گاز جایگاه ها، شده است.
ایسنا همینطور در گزارشی با عنوان راهکار دولت برای عبور از بن بست قاچاق سوخت به بررسی این مورد پرداخته که چه راهکارهایی برای مقابله با خارج کردن سوخت قاچاق از کشور وجود دارد.
مهم ترین خبر انرژی را اما امروز وزیر نفت داده است. اوجی گفته که نفت ایران مشتریان زیادی دارد و مشکلی در این عرصه وجود ندارد. جواد اوجی امروز در آیین بهره برداری از طرح نگهداشت و افزایش تولید میدان های اسفند و سیوند اظهار نمود: ما مشتریان زیادی برای نفت خام سبک ایران داریم به صورتی که از این نوع نفت برای عرضه کم داریم.
جهره روز: داوود منظور
امروز مدیران وزارت اقتصاد دارایی در گزارش هایی به وضعیت حوزه های کاری خود در ماه های گذشته پرداختند و البته برنامه های موجود برای سال آینده را هم تشریح کردند. رئیس سازمان امور مالیاتی اما بخشی از نگرانی ها در رابطه با بودجه سال آینده را برطرف کرد.
وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص این که رشد درآمدهای مالیاتی که در لایحه بودجه سال آینده پیشبینی شده است چگونه محقق خواهد شد؟ توضیح داد: پیشبینی شده است درآمدهای مالیاتی در سال آینده با رشد ۵۴ درصدی از ۴۵۵ هزار میلیارد تومان به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان برسد. برای این مورد چند منبع وجود دارد. منبع اول پرونده های مالیاتی است که از قبل وجود دارد اما قطعی سازی نشده، امکان دارد در هیات های حل اختلاف در مرحله بدوی یا تجدید نظر باشند یا این که هنوز قرارهای کارشناسی آن انجام نشده باشد و بلاتکلیف مانده باشند. رقم این پرونده ها که باید در هیات ها تعیین تکلیف شود ۲۱۳ هزار میلیارد تومان است. امسال ۲۰۰ هزار میلیارد تومان متعلق به پرونده های سالهای گذشته قطعی سازی شده است.
مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی هم از رشد ۲۰۸ درصدی تعیین تکلیف کالاهای در اختیار این سازمان تا اواخر دیماه نسبت به همین بازه زمانی پارسال اطلاع داد و اظهار داشت: در همین بازه زمانی بیشتر از ۸۸۰۰ میلیارد تومان از این کالاها فروخته شد که نسبت به سال قبل ۵۰۷ درصد رشد داشته است.
خبر مهم دیگر در این بخش از جانب معاون رئیس جمهور اعلام گردید. رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور اظهار داشت: حق عائله مندی در سال ۱۴۰۲ با ۵۰ درصد افزایش به حدود ۹۰۰ هزار تومان و حق اولاد با ۱۰۰ درصد افزایش به ۴۰۰ هزار تومان خواهد رسید.
خوش شانس های روز: پدران در روز پدر
وزیر ارتباطات امروز یک خبر مناسبتی را اعلام نمود. عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با انتشار پستی در یک پیام رسان داخلی نوشت: به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) و روز پدر، ما هم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصمیم گرفتیم هدیه ای ناقابل برای پدران عزیزی که در این روز خجسته صاحب فرزند شده اند در نظر بگیریم.
همچنین معاون وزیر ارتباطات از اتصال همه روستاهای بالای بیست خانوار فاقد ارتباط مناطق زلزله زده خوی به اینترنت پرسرعت خبر داد و اظهار داشت: بدین ترتیب دانش آموزان روستاهایی که به علت تخریب مدارس امکان شرکت در کلاس های درس را نداشتند، می توانند به صورت غیرحضوری و آنلاین فرآیند تحصیلی خویش را ادامه دهند.
پیاز نیز امروز همچنان خبرساز بود. معاون وزیر جهادکشاورزی ضمن اشاره به این که در قانون صادرات و واردات درصورتیکه کمبودی داشته باشیم قانون به دولت اجازه داده است که واردات صورت گیرد اظهار داشت: هم اکنون مقداری پیاز وارد کشور شده است.1401/11/17
13:44:36
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان