معاون مركز ملی فضای مجازی؛

محدودیت دسترسی كاربران ایرانی به ۴۷ درصد خدمات گوگل

محدودیت دسترسی كاربران ایرانی به ۴۷ درصد خدمات گوگل كارا پیام: معاون مركز ملی فضای مجازی اظهار داشت: ۴۷ درصد خدمات اصلی گوگل برای كاربران ایرانی مسدود بوده و امكان استفاده از این خدمات در فعالیت های علمی، پژوهشی، زیرساختی و فناوری وجود ندارد.


به گزارش كارا پیام به نقل از مركز ملی فضای مجازی، امیر خوراكیان تصریح كرد: ۴۷ درصد خدمات اصلی گوگل برای مردم كشور ما بسته شده است و ما در فعالیت های علمی، پژوهشی و زیرساختی و فناوری امكان استفاده از این خدمات را نداریم و تنها مواردی كه ما را مصرف كننده بار می آورد، در دسترس می باشد. وی با اشاره به شیوع استعمار مدرن در فضای مجازی اظهار داشت: امروزه در فضای مجازی با مسئله استعمار مدرن مواجه هستیم. به عبارتی، دیگر تسخیر جوامع با حمله به جوامع گوناگون و تصرف اندیشه ها با استفاده از حضور فیزیكی دنبال نمی گردد، بلكه اكنون نرم افزارها و سیستم عامل ها ابزار این اتفاق هستند. خوراكیان با اشاره به اینكه در سال ۲۰۰۹ نزدیك به ۷ تا ۸ سیستم عامل فعال و متعلق به كشورهای مختلف بود، افزود: اما در سال ۲۰۱۶ آمارها نشان داد كه ۸۴.۸ درصد سیستم های عامل دنیا اندروید و ۱۴.۴ درصد آی او اس (ios) است و تمام فعالیت های مجازی كاربران با این دو سیستم عامل انجام می گیرد. معاون مركز ملی فضای مجازی با تاكید براینكه فضای مجازی تنها در سبك زندگی تغییر تولید نمی كند، بلكه در نظام معرفتی ما هم تأثیر می گذارد، درباره رابطه گسترده میان فضای مجازی و اقتصاد، اظهار داشت: در سال ۲۰۱۱، از ۵ شركت برتر اقتصاد دنیا تنها یك شركت در حوزه فضای مجازی فعال بود، اما آمارها نشان داده است كه در سال ۲۰۱۶ هر ۵ شركت برتر اقتصاد دنیا شركت های فعال در فضای مجازی بودند.

وی با اشاره به اینكه پیام رسانهای مطرح فعلی كه توسط تعداد محدودی كشور تولید شده، در سایر كشورها كاربران بیشتری دارند، افزود: ۷۸ درصد جستجوی مردم دنیا در گوگل انجام می گیرد و این كمپانی بستری فراهم نموده تا تمام مردم دنیا را به سمتی بكشاند كه خودشان بر اوضاع مدیریت كنند.

معاون مركز ملی فضای مجازی افزود: همگرایی هایی در فناوری و حوزه فضای مجازی شكل می گیرد كه آینده را متحول كرده و فناوری كوانتوم و نانو شرایطی را به وجود می آورد كه با فضای امروز بسیار متفاوت می باشد. براین اساس اگر می خواهیم نسلی تربیت نماییم كه در آینده جامعه نقش آفرینی دارد، باید این تربیت منطبق با سیر تحولات باشد. در این راستا نیازمند آگاهی، دانش و اشراف كامل بر تحولات و همینطور نیازمند زمینه معرفتی و معنویت هستیم.

1397/05/25
20:49:39
5.0 / 5
5087
تگهای خبر: خدمات , شركت , فضای مجازی , گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان