دولت بریتانیا هواوی را تحریم می كند یا نه؟

دولت بریتانیا هواوی را تحریم می كند یا نه؟ كارا پیام: گزارش ها حاكیست كه دولت بریتانیا می خواهد درباب ادامه یا قطع همكاری با شركت چینی هواوی برای توسعه شبكه 5G در این كشور تصمیم گیری كند.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، در طول یكی دو سال اخیر كه تب نگرانی های امنیتی مقابل هواوی بالا گرفته است و دولت ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریكا در تلاش بود تا با متقاعد كردن تمامی متحدانش، آنها را از همكاری با این شركت چینی بازدارد و آنها تحت تأثیر نگرانی های امنیتی و احتمال جاسوسی از اطلاعات كاربران و همكاری با دولت چین مجبور شوند كه قراردادهای خود با هواوی را لغو كنند و دیگر از تجهیزات مخابراتی و اینترنتی توسعه داده شده توسط این شركت استفاده نكنند.
بریتانیا نیز یكی از اولین كشورهایی بود كه اعلام نمود تحت تأثیر نگرانی های مربوط به امنیت ملی، به تحریم و اعمال محدودیت برای كارهای هواوی در این كشور اقدام نموده است ولی پس از آن، به نظر می رسید كه نمی تواند به كلی استفاده از تجهیزات هواوی برای توسعه زیرساخت های اصلی و محوری شبكه های مخابراتی را ممنوع كند بلكه به بهره مندی از سایر تجهیزات فرعی و غیر محوری آن برای توسعه شبكه های5G روی آورد.
حالا برمبنای اخبار و گزارش های انتشار یافته در منابع و رسانه های خبری، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا امروز سه شنبه به همراه برخی دیگر از اعضای كابینه دولت این كشور می خواهند به تصمیم گیری درباب اعمال محدودیت و تحریم شركت چینی هواوی برای توسعه و برقراری نسل پنجم اینترنت همراه موسوم به شبكه 5G بپردازند.
بر اساس گزارش aljazeera، جانسون پیش تر در پاسخ به سوال خبرنگاران و گزارشگران در این خصوص خاطرنشان كرده بود: هیچ دلیلی برای جلوگیری از حضور و فعالیت شركت های تكنولوژی در امتداد توسعه زیرساخت های لازم جهت راه اندازی شبكه 5G وجود ندارد و ما نمی خواهیم تا جایی كه نگرانی برای امنیت ملی بریتانیا به وجود نیاید، مانع فعالیت تاجران و شركت های بزرگ فعال در این عرصه شویم.
پیش تر نیز خیلی از كارشناسان و مفسرین فعال در حوزه فناوری برآورد و اعلام نموده بودند كه بریتانیا به احتمال زیاد قصد ندارد به همكاری با این شركت چینی بمنظور توسعه زیرساخت های شبكه اینترنت ۵G در این كشور اختتام دهد چونكه در صورتیكه كشورهای پیشرفته در جهان اقدامات لازم برای توسعه این تكنولوژی را انجام نداده و زیرساخت های مربوط به ۵G را فراهم نیاورند، ممكنست برای همیشه از قافله جای مانده و كشورهای دیگر در این رقابت تنگاتنگ پیروز شوند. آنها همین طور اعتقاد دارند كه بهره مندی از تجهیزات و فناوری های هواوی كه یكی از بزرگترین پیشگامان در عرصه توسعه شبكه 5G در جهان محسوب می شود، می تواند در تسریع برقراری نسل پنجم و پرسرعت اینترنت همراه كمك بسزایی كند.
پیش تر نیز ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا، مجوزی صادر كرده بود كه به واسطه آن اپراتورهای مخابراتی می توانستند از تجهیزات فرعی توسعه داده شده توسط شركت هواوی در راه اندازی شبكه مذكور استفاده كنند.
باتوجه به افزایش بیش از پیش محبوبیت تكنولوژی های جدید و گسترش تلاش و فعالیت شركت های مختلف تكنولوژی و اپراتورهای بین المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت 5G، می توان اظهار داشت كه یك ماراتن و رقابت تنگاتنگ میان این غول های تكنولوژی درگرفته است و هر یك از آنها در تلاشند اولین اپراتور و شركت مخابراتی باشند كه امكان دسترسی و بهره برداری از جدیدترین نسل اینترنت را در اختیار كاربرانشان قرار می دهند. نسل پنجم شبكه تلفن همراه 5G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است كه بعد از نسل چهارم شبكه تلفن همراه فعلی ارائه می شود.
هواوی بدون شك یكی از بزرگترین غول های تكنولوژی و اصلی ترین مهره های فعال در زمینه توسعه زیرساخت های شبكه اینترنت ۵G در جهان است كه در طول یكی دو سال اخیر از طرف دولت كشورهای خیلی از جمله آمریكا تحت فشارهای زیادی قرار گرفت و این امر تا حد زیادی جلوی گسترش فعالیت هایش را گرفت چونكه خیلی از این كشور قراردادهای همكاری خودرا با هواوی موقتاً متوقف اعلام نمودند تا نگرانی های امنیتی آنها برطرف شود.
منبع:

1398/11/11
00:33:44
5.0 / 5
4391
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان